Villimaailma

Eläimet & Eläintarhat

Keski-Suomen Lintutieteellisen yhdistyksen talviralli 2020 – tulokset

January 12, 2020 by Posted in: Linnut

bergeronnette-sur-le-trottoir-pave

Västäräkki tavattiin Äänekoskella Kuvituskuva 

Lauantaina 11.1.2020 käytiin Keski-Suomen Lintutieteellisen yhdistyksen (KSLY) talviralli. Kilpailussa 2-5 henkilön joukkueet kilpailivat siitä, mikä joukkue havaitsee yhdistyksen toimialueella eniten lintulajeja aamukahdeksan ja iltapäiväneljän välillä.

Riemastuttavasti yhteensä 19 joukkuetta lähti mukaan enemmän tai vähemmän vakavissaan tavoittelemaan talvirallin voittoa hienossa talvisäässä. Kaikkiaan 13 joukkuetta kilpaili yleisessä sarjassa, jossa joukkueet saivat liikkua millä kulkuvälineellä tahansa. Kuusi joukkuetta retkeili päivän ajan ympäristöystävällisesti Luomu-sarjassa, jossa ei ollut sallittua liikkua fossiilisia polttoaineita käyttävällä kulkuneuvolla.

Tämän rallin yksi erityispiirre oli syksyn vahvan tikkavaelluksen vaikutus. Päivän aikana havaittiin yhteensä kuusi tikkalajia: palokärki, harmaapää-, valkoselkä-, käpy-, pohjan- ja pikkutikka. Tikkoja havaittiin erityisesti tukkipinojen läheisyydestä.

Kilpailun aikana havaituista lintulajeista harvinaisimmat olivat Muuramen lapintiainen, talviaikaan Keski-Suomessa harvinainen härkälintu Laukaan Tarvaalassa, sekä talvirallissa ensimmäistä kertaa havaittu lapinpöllö Jämsässä. Lauha talven alku näkyi lajistossa monien kesäisten lajien viivyttelyssä, kuten västäräkki Äänekoskella ja punakylkirastas Jyväskylässä. Vesilintuja oli tavallista niukemmin havaittavissa; vain isokoskeloita, telkkiä ja sinisorsia havaittiin useampia yksilöitä. Sen sijaan Keski-Suomessa harvalukuista kirjosiipikäpylintua havaittiin ilahduttavasti useita.

Kisan voittajan tulos (50) sivuaa kautta aikain parasta talvirallitulosta. Neljän joukkueen tulos oli keskimääräistä talvirallin voittolajimäärää parempi. Yhteensä rallissa havaittiin 60 lajia. Järjestävä seura kiittää runsasta osallistumista.

Tulokset:
1. Fear of the Lark (Aki Aintila, Jirka Lahtinen, Ossi Nokelainen ja Tuomas Syrjä) 50 lajia – 2 ässää
2. Allihuuppa (Teemu Fors, Tuomas Meriläinen ja Ohto Oksanen) 45 lajia
3. Kowat kourassa (Juho Hartikka, Henri Jussila, Ismo Reinikainen ja Ari Sylgren) 44 lajia
4. Army of Lovers (Sebastian Andrejeff, Markus Lampinen, Teppo Lehtola, Petteri Mäkelä ja Tomas Swahn) 43 lajia
5. Lautamiehet (Hannu Tammelin, Mikko Vaaherkumpu ja Onni Vaaherkumpu) 37 lajia – 1 ässä
6. THE-joukkue MKXI (Harri Högmander, Tomi Hakkari, Petri Kuhno) 37 lajia – 1 ässä
7. Dream Team (Seppo Mertanen, Kalevi Sulkava, Heikki Karhu, Juhani Kaalikoski) 35 lajia
8. Petäjävesi Team (Lauri Ijäs, Mika Lahtinen ja Eino Majaniemi) 34 lajia
9. Terveet käet (Janne Kilpimaa, Jyrki Torniainen, Tero Toivanen) 34 lajia
10. Ukkomiehet (Leo Lindroos, Keijo Vesanen, Petri Willman ja Pekka Kyllönen) 33 lajia – 1 ässä
11. Rallidae (Lauri, Heikki ja Tauno Hiekkanen) 33 lajia
12. Paineettomat (Sami Ylistö, Teero Linjama, Lea Partanen) 33 lajia
13. EKOTY (Eero Väisänen, Yrjö Tonteri, Terho Jalonen) 28 lajia – Luomusarja 1. sija
14. Outlanders (Liam Murphy, Jannis Liedtke) 25 lajia
15. Pinnapaine (Marjo Pihlaja, Matti Sissonen) 25 lajia – Luomusarja 2. sija
16. Vatian Vilske (Arto Stenroos, Ari Pirkkalainen, Ilpo Liimatainen, Timo Äijänen) 24 lajia – Luomusarja 3. sija
17. Muurame (Markku Alen, Jarmo Jokinen, Asko Mäkinen) 24 lajia – Luomusarja 4. sija
18. 3 etsivää (Sara ja Pia Högmander + Penni) 23 lajia – Luomusarja 5. sija
19. Antero & Irene (Tuomo Pihlaja, Tuija Pakarinen) 21 lajia – Luomusarja 6. sija